Piękne krajobrazy, doskonała infrastruktura górska, położona nad malowniczym Dunajem Bratysława z zachwycającymi zabytkami, piękne zamki… Granicząca od południa z Polską Słowacja corocznie przyciąga masę turystów pragnących odpocząć w naturalnej scenerii, zasmakować pysznej kuchni i poznać historię naszego sąsiada. Ze względu na położenie geograficzne większość osób planujących wycieczkę na Słowację decyduje się na podróż samochodem – środkiem transportu zapewniającym komfort, niezależność i swobodę. O czym powinien pamiętać każdy turysta wybierający się samochodem na Słowację? Sprawdź!

Samochodem na Słowację – pamiętaj o dokumentach!

Wybierasz się samochodem na Słowację? Zanim wyruszysz w drogę, skompletuj wszystkie dokumenty. Zagraniczne służby nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK obejmującego centralną ewidencję kierowców i pojazdów, dlatego podczas podróży  musisz mieć przy sobie prawo jazdy, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu oraz polisę OC.

Sprawny samochód

Bardzo ważnym etapem przygotowania do każdej podróży własnym środkiem lokomocji jest jego dokładne sprawdzenie. Przed wycieczką sprawdź, czy samochód ma ważne badanie techniczne, a w schowku i bagażniku znajduje się niezbędne wyposażenie: kompletna apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, lewarek i klucze, linka holownicza, żarówki i znajdująca się w zasięgu ręki kamizelka odblaskowa.

Znajomość przepisów i ubezpieczenie

Przepisy ruchu drogowego obowiązujące na terenie Słowacji niewiele różnią się od polskich, dzięki czemu poruszanie się po zagranicznych drogach nie przysparza większych trudności. Aby czuć się pewnie, przed wyruszeniem w trasę sprawdź ograniczenia prędkości na danych drogach oraz opłaty za winiety, które możesz kupić na stacji benzynowej lub stronie słowackiego operatora Eznamka.sk. Ponadto, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, wykupując ubezpieczenie turystyczne i wyrabiając kartę EKUZ.

Author

Comments are closed.