Czujniki magnetyczne to jedne z najpopularniejszych obecnie elementów automatyki przemysłowej. Mają wiele zalet, dlatego nic dziwnego, że są chętnie wykorzystywane w przemyśle.

Czym są czujniki magnetyczne?

Ich cechy charakterystyczne to przede wszystkim hermetyczna budowa, szeroki zakres napięć i prądów przełączania oraz zróżnicowane kształty obudowy. Warto mieć na uwadze, że czujniki magnetyczne reagują na przestrzeń, w której działają magnetyczne siły, czyli na pole magnetyczne. Jeżeli mówimy o polu magnetycznym, to trzeba też przywołać wielkości, które są z tym związane. Chodzi tu między innymi o indukcję pola magnetyczne, natężenie oraz względną przenikalność magnetyczną. Wokół magnesów wytwarzane jest pole magnetyczne. Może być również wytwarzane wokół poruszającego się ładunku elektrycznego oraz wokół przewodników z prądem. W dzisiejszych czasach praktycznie całe nasze otoczenie jest polem magnetycznym. Czujniki magnetyczne najczęściej wykorzystują pole wytwarzane przez magnesy stałe.

Reakcja czujnika

To właśnie na reakcji czujnika opiera się zasada działania tego typu podzespołów. Można powiedzieć, że czujniki magnetyczne do wykrywania obecności są niezastąpionym elementem w układach sterowania oraz automatyki. Jako element systemu alarmowego można wykorzystać prosty czujnik z kontaktronem. Większe możliwości oferują jednak trochę bardziej złożone czujniki obecności. Niektóre czujniki umożliwiają detekcję śledzonego obiektu w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Warto mieć na uwadze, że czujniki magnetyczne można bez większego problemu zamontować w elementach, które są wyprodukowane z materiału nieferromagnetycznego.

Czułość czujników magnetycznych

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na czułość nie ma wpływu wielkość wysunięcia czujnika ponad powierzchnię. Należy pamiętać, żeby zamawiać czujniki magnetyczne jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów. Między czujnikiem a ferromagnetykiem najlepiej umieścić dodatkową warstwę izolacyjną z niemagnetycznego materiału. Czujniki magnetyczne służą między innymi do wykrywania obiektów znajdujących się za plastikowymi ściankami, a także do detekcji obiektów w miejscach o podwyższonej temperaturze. Na uwagę zasługują także czujniki magnetyczne z magnesem. Są to zdecydowanie najprostsze czujniki, które składają się z magnesu stałego oraz cewki nawiniętej dookoła niego. Ich dużą zaletą jest to, że nie potrzebują zasilania i cechują się naprawdę dużą rozdzielczością. Warto jednak dodać, że nie nadają się do wykrywania przedmiotów nieruchomych, ponieważ napięcie wyjściowe zależy od szybkości z jaką zbliża się wykrywalny przedmiot do czujnika.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przyciski pojemnościowe.

Author

Comments are closed.