Palmy doniczkowe to popularna ozdoba wielu pomieszczeń. Są to rośliny, które – w zależności od gatunku – prezentują się różnie. Jak o nie dbać? Jak dobrać palmę do danego wnętrza?

Jakie gatunki sprawdzają się w mieszkaniach?

Najpopularniejsze gatunki palm

Do najczęściej wybieranych palm doniczkowych należą m.in. chamedora wytworna, daktylowiec kanaryjski, areka katechu, waszyngtonia nitkowata, palma kokosowa, howea, liwistonia australijska. Rośliny te warto dobierać pod względem wielkości – niektóre dorastają nawet do 3 metrów wysokości.

Mniejsze i większe, lubiące słońce lub cień – różne oblicza egzotycznych roślin

Choć palmy najczęściej kojarzą się ze sporą wielkością i rozległymi liśćmi, poszczególne gatunki różnią się wyglądem oraz wymaganiami pielęgnacyjnymi. To sprawia, że rośliny można dobrać według indywidualnych preferencji i warunków mieszkaniowych. Do małych pomieszczeń sprawdza się karłatka niska i palma koralowa. Z kolei większe przestrzenie zwykle wypełnia daktylowiec kanaryjski, waszyngtonia nitkowata lub palma kokosowa. Warto również zapoznać się z tym, jakie środowisko sprzyja danym roślinom. Przykładowo, daktylowiec kanaryjski lubi przebywać w dobrze nasłonecznionych miejscach, a palmę koralową lepiej umieścić w cieniu.

W jaki sposób dbać o palmę?

Przede wszystkim podlewanie – ale ostrożnie

Rośliny te potrzebują sporego nawadniania. Jest to istotne zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni. W zimowe miesiące należy znacznie ograniczyć podlewanie. Sporych wielkości liście wymagają również codziennego zraszania, by nie dopuścić do ich więdnięcia.

Nawożenie, które odżywia

Nawożenie palm także jest ważną częścią ich pielęgnacji. Wystarczy robić to co około 3 tygodnie, jednak należy pamiętać o tym, by w zimie – podobnie jak w przypadku podlewania – zaprzestać takich praktyk.

W jakich miejscach palmy mogą być problematyczne?

Mała przestrzeń wymaga przemyślanych decyzji – także odnoszących się do posiadania roślin

Różne gatunki palm pozwalają wprowadzić nieco tropikalnego charakteru do niemal każdego rodzaju wnętrz. Mogą sprawdzić się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Przed zakupem konkretnego gatunku warto poczytać informacje na jego temat, by upewnić się, że palma, która ostatecznie może osiągnąć wysokość 3 metrów, nie będzie zakłócała porządku domowego.

Pomieszczenia biurowe i miejsca użyteczności publicznej – czy tam sprawdzają się rośliny?

Palma w biurze to dobry pomysł o ile nie przeszkadza pracownikom i nie blokuje przejść do danych pomieszczeń. Rośliny tego typu zdecydowanie ożywają przestrzeń i wprowadzają nieco estetyki do miejsca o przesadnie formalnym charakterze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Author

Comments are closed.