Większość samochodów jest standardowo oznakowanych, aby można było łatwo je zidentyfikować. Jednak na polskich drogach czasami można zauważyć pojazdy z nietypowymi, mniejszymi tablicami. W jakich przypadkach montuje się małe tablice rejestracyjne? Czy każdy kierowca może wymienić klasyczną tablicę na zminimalizowaną wersję? Sprawdź!
Kiedy używane są małe tablice rejestracyjne?
Małe tablice rejestracyjne zostały dopuszczone do użytku w lipcu 2018 roku na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wejście w życie nowych regulacji jest odpowiedzią na potrzeby właścicieli samochodów importowanych ze Stanów Zjednoczonych i Japonii. Ich konstrukcja różni się od budowy standardowych samochodów, co uniemożliwia montaż tablic o standardowych wymiarach. Mniejsze tablice mają wymiary 305 mm na 114 mm i mieszczą jedynie cztery znaki. Pierwsza litera oznacza województwo, na terenie którego jest zarejestrowane auto, a pozostałe stanowią unikalną kombinację cyfr i liter przypisanych do miast i powiatów. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Komunikacji.
Małe tablice w standardowym wozie
Chcesz zamontować na swojej Octavii albo Passacie mniejsze tablice? Lepiej zastanów się dwa razy! Kierowcy, którzy złożą w Wydziale Komunikacji fałszywe oświadczenie i wyrobią mniejsze tablice, narażają się na poważne kłopoty. Za wprowadzenie organów państwowych w błąd w celu uzyskania mniejszych tablic grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Co więcej, nieprawidłowo oznakowane auto ni przejdzie badań technicznych.
Comments are closed.