Jedną z metod karania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego jest przyznawanie im punktów karnych. Kiedy liczba nagromadzonych punktów zbliża się do górnej granicy, większość osób automatycznie ściąga nogę z gazu i ostrożnie wykonuje każdy manewr. Jeszcze do niedawna kierowca mógł jednorazowo otrzymać za wykroczenie maksymalnie 10 punktów. W tym roku ustawodawca zaostrzył przepisy. Co dokładnie się zmieniło? Jak wygląda kasowanie punktów karnych? Sprawdź!

Nowe przepisy

Od początku 2022 roku wprowadzono liczne zmiany mające poprawić bezpieczeństwo na drodze. Zgodnie z nowymi regulacjami, kierowcy łamiący przepisy mogą otrzymać nawet 15 punktów za jedno wykroczenie. I to nie koniec zmian. Do tej pory niechlubne punkty przyznane przez policję były ważne rok. Od stycznia na ich skasowanie trzeba będzie czekać dwukrotnie dłużej – aż 2 lata. Ponadto, szybka jazda czy wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu odbije się na portfelach niefrasobliwych kierowców. Mandaty są znacznie wyższe niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Na baczności szczególnie powinni mieć się młodzi kierowcy ze stażem poniżej roku. Przekroczenie 20 punktów karnych oznacza dla nich utratę uprawnień. W przypadku bardziej doświadczonych kierowców limit ten wzrasta do 24 punktów.

Kasowanie punktów karnych na specjalnych szkoleniach

Kasowanie punktów karnych odbywa się automatycznie, po upływie 24 miesięcy od momentu opłacenia mandatu. Kierowcy, którzy nazbierali na swoim koncie dużą liczbę punktów i obawiają się utraty uprawnień, mogą skorzystać ze specjalnych kursów organizowanych w WORD-ach. Szkolenie trwa 6 godzin i umożliwia wykreślenie aż 6 najstarszych punktów. Do kursu można przystępować maksymalnie 2 razy w roku, a jego cena wynosi 300-400 zł.

 

Author

Comments are closed.