Czujnik nacisku to wbrew pozorom bardzo proste urządzenie, którego najważniejszym zadaniem jest zamienienie energii mechanicznej bezpośrednio na energię elektryczną. Do zamiany dochodzi automatycznie po wykryciu mniejszej lub większej siły nacisku. Jeżeli chodzi o wartość prądu albo napięcia to są one dobierane proporcjonalnie do siły nacisku.

Czujniki tensometryczne – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się czujniki tensometryczne, które spotkać można w każdej nowoczesnej wadze elektronicznej. Tensometryczny czujnik nacisku wykorzystywany jest także do precyzyjnego pomiaru sił ściskających i rozciągających. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby precyzyjnie zmierzyć siły naprężeń.

Czujniki tensometryczne coraz częściej spotkać można w zaawansowanych układach automatyki. Mowa tutaj oczywiście o tych układach, gdzie niezbędny jest precyzyjny pomiar wagowy. W dużej mierze to właśnie dzięki czujnikom tensometrycznym możliwe jest na przykład zmierzenie ciężaru zbiorników magazynujących różnorodne surowce. Czujnik tensometryczny jest jednym z kluczowych elementów popularnych platform najazdowych.

Jakie zastosowanie?

Jak wspomniano powyżej czujniki tensometryczne są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych wag. Mowa tutaj nie tylko o wagach przemysłowych i platformowych, ale również o wagach napełniających, pakujących i taśmowych. Czujnik nacisku odgrywa ważną rolę także w dynamicznych systemach testowych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie czujniki tensometryczne wykorzystywane są do znakowania cenowego.

Specjalne czujniki montowane są w prasach wrzecionowych i dużych urządzeniach dźwigowych/podnośnikowych. Znaleźć można także specjalne czujniki, dzięki którym możliwe jest mierzenie pomiaru naprężenia lin.

Jakie są pozostałe czujniki nacisku?

Czujniki tensometryczne (wagowe) to oczywiście nie jedyne czujniki nacisku. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się również solidne i niezawodne przetworniki sił ściskających, które znaleźć można sensor24h.pl. Jak sama nazwa wskazuje przetworniki sił ściskających zaprojektowane zostały głównie po to, aby szybko wyznaczać siły ściskające. Możliwe jest wykonanie pomiarów statycznych i dynamicznych. Godne polecenia są przede wszystkim przetworniki wykonane w całości ze stali nierdzewnej, które poradzą sobie w każdych warunkach.

Na stronie sensor24h.pl zamówić można także specjalne pierścieniowe przetworniki siły, które wykorzystywane są z kolei przy detekcji dużych statycznych sił. Pierścieniowe przetworniki siły od wielu lat wykorzystywane są w geotechnologii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.

Author

Comments are closed.