Drzewka bonsai to genialne wytwory, które powstają dzięki połączeniu wiedzy ogrodniczej z cierpliwością i konsekwencją w przycinaniu i formowaniu rośliny. W języku japońskim bon –sai znaczy dokładnie to, czym bonsai jest, czyli drzewko w pojemniku.

Historia bonsai

Ojczyzną drzewek bonsai są Chiny. Miniaturowymi roślinami zainteresowani byli wyłącznie przedstawiciele najzamożniejszych rodów, głównie arystokracji, która upodobała sobie bonsai jako luksusowy prezent wręczany przy różnych okazjach. Twórcy drzewek bonsai także pochodzili z wyższych sfer albo byli duchownymi. Dopiero od wieku XVII ogrodnicy pracujący przy formowaniu miniaturek mogli pochodzić z klas niższych.

Do Japonii sztuka tworzenia bonsai dotarła w okresie Kamakura, którego początek datuje się na ostatnie lata wieku XII. Japończycy udoskonalili sztukę cięcia, wprowadzili wiele nowych narzędzi a wygląd roślin uległ zmianie pod wpływem pierwiastków rozpowszechnionego w Japonii buddyzmu oraz tamtejszej kultury.

Przez wieku bonsai uprawiano wyłącznie w Azji. Do Europy drzewka bonsai dotarły w końcówce wieku XIX. Jednak prawdziwą popularność w Europie i USA bonsai zyskały w okresie II wojny światowej za sprawą żołnierzy, którzy powracając do domu zabierali ze sobą miniaturowe okazy drzew.

Pielęgnacja bonsai

Cechą zasadniczą bonsai są jego miniaturowe rozmiary oraz fakt nieskończoności – bonsai nigdy nie jest uformowane do końca, gdyż żyje, rośnie, zmienia się, więc należy je nieustannie przycinać. Inna cecha bonsai to nierozwinięty system korzeniowy, przez co drzewka są bardzo wrażliwe na przesuszanie.

Pielęgnacja polega głównie na utrzymaniu stałego poziomu wilgotności podłoża. Latem drzewka rosnące w płaskich naczyniach należy podlewać nawet dwa razy dziennie.

Za względu na małą ilość ziemi trzeba zadbać o jakość podłoża – najlepiej stosować mieszaninę piasku, gliny i torfu. W okresie silnej wegetacji, czyli wiosną i latem roślinę trzeba nawozić. Do tego celu najlepiej używać specjalnych mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Bonsai lubi rozproszone światło, więc warto zadbać o właściwe stanowisko.

Czy bonsai trzeba często przycinać?

Jeśli nie jesteśmy hodowcami, którzy samodzielnie kształtują bonsai z drzewa (dębu, sosny, cisa, świerku, jałowca, wiązu) to przycinanie jest czynnością ograniczoną do jednej pory roku – wiosny. O tej porze, najlepiej w kwietniu przesadzamy roślinę i dokonujemy cięć.

Metoda cięcia zależna jest od gatunku drzewa oraz od sposobu prowadzenia, czyli stylu bonsai. Inaczej przycina się drzewko w stylu Fukinagashi (ukształtowane przez wiatr) a innego cięcia wymaga styl Kengai (kaskadowy). Jeśli zaniedbamy przycinania po jakimś czasie nasze bonsai nie będzie okazałe, a styl kształtowania trudny będzie do odczytania.

Drzewko bonsai ceny

Zminiaturyzowane drzewka nie są już przedmiotami luksusowymi. Można je wyhodować samodzielnie a zakup gotowego nie jest wydatkiem przekraczającym możliwości przeciętnego klienta.

Oczywiście istnieją wyjątkowe okazy bonsai ceny których są bardzo wysokie. Dotyczy to drzew wyjątkowo cennych gatunków, starych (znaczenie ma grubość pnia) oraz stylu, w jakim bonsai było kształtowane.

Różnice w cenach zmieniają się w zależności od pory roku. Ze względu na wzrost kosztów używania paliw i energii można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości nastąpi wzrost cen bonsai, gdyż w okresach jesieni i zimy drzewka hodowane są w szklarniach, a te wymagają ogrzewania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bonsai.

Author

Comments are closed.