Oprogramowanie WMS służy z powodzeniem do zarządzania przestrzenią i zawartością magazynów. Może funkcjonować w tzw. chmurze, co sprawia, że wszelkie działania można wykonywać zdalnie i w bezpieczny sposób. Wdrożenie oprogramowania znacznie podnosi wydajność magazynu i ogólnie całej firmy.

System WMS – co to jest?

Właściwe zarządzanie magazynem ma w dzisiejszych czasach niebagatelne znaczenie. Wdrożenie systemów WMS sprawia, że dużo łatwiej jest zarządzać podręcznymi, wielkopowierzchniowymi lub dowolnymi innymi magazynami. Po wdrożeniu można wziąć udział w szkoleniu dla pracowników, żeby zyskać niezbędne kwalifikacje. Szkolenia odbywają się przeważnie na miejscu, w siedzibie firmy.

Produkty składowane w przestrzeni magazynowej otrzymują wewnętrzne kody, są katalogowane i zawsze wiadomo, gdzie się znajdują. Usprawnia to planowanie i wszelkie działania logistyczne. System wms funkcjonuje niezależnie od tego, jaki towar składowany jest w magazynie. Do produktów mogą być przypisane kody RFID lub kreskowe.

Można wykorzystać oprogramowanie również przy planowaniu transportu. Wiele produktów trafiających do magazynu mieści się tam jedynie tymczasowo. Bez sprawnego systemu mogłyby pojawić się problemy z identyfikacją i zliczaniem towaru. Po wdrożeniu WMS tego typu kłopoty nie występują. Produkty nie gubią się, nie ma przypadkowych duplikacji i innych błędów.

Jak wdrożyć system WMS – co to jest i do czego się przydaje?

Obecnie większość firm posługuje się na co dzień nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi. W związku z tym wdrożenie systemu nie będzie problematyczne. Niekiedy zachodzi konieczność wymiany starszych urządzeń na nowsze. Większość niedawno nabytych komputerów powinna radzić sobie z takim „wyzwaniem”, ale im mocniejszy sprzęt, tym szybciej i mniej awaryjnie działa system.

Wdrożenie oprogramowania WMS może wymagać obecności specjalistów. Dzięki temu wszystko zostanie wykonane poprawnie i nie będzie funkcjonowało niewłaściwie np. z powodu błędów instalacji. Jest możliwe przeprowadzenie szkolenia, przygotowującego pracowników do optymalnego użytkowania wdrożonego systemu. W ten sposób unika się trudności, a pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje, nabywają nowych kompetencji.

Posługiwanie się oprogramowaniem w sposób odpowiedni i wydajny jest niezbędne, by właściwie zarządzać magazynem. Oznacza to, że praktycznie zawsze po wdrożeniu, zespół odpowiadający za jego realizację oferuje pewną ilość godzin szkolenia dla pracowników. Na skutek tego korzystanie z magazynu staje się znacznie bardziej efektywne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms – co to jest.

Author

Comments are closed.