Drzewka bonsai pochodzą z Chin jednak to Japończycy udoskonalili ich hodowlę i spopularyzowali na całym świecie. Dziś miniaturowe rośliny coraz częściej zachwycają w naszych domach zdobiąc parapety i komody. Co trzeba wiedzieć, by samodzielnie rozpocząć uprawę bonsai?

Najważniejsza jest roślina

Wybór odpowiedniej rośliny to klucz do sukcesu. Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z miniaturowymi roślinami od kupna drzewka, które ma już widoczny kształt korzeni. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Kupując roślinę, która określana jest jako bonsai, ale nie jest podana nazwa drzewa czy krzewu hodowca nie ma pojęcia, jak dalej postępować z drzewkiem. Najczęściej kończy się to śmiercią zminiaturyzowanego krzewu.

Przygodę z miniaturowymi drzewkami warto zacząć od samodzielnego wybrania rośliny, która jeszcze nie jest ukształtowana. Warto wiedzieć, że bardzo wiele drzew i krzewów nadaje się do hodowli miniaturowej.

Wśród kwiatów doniczkowych można wybrać fikusa Benjamina, który jest bardzo łatwy w uprawie. Sprawdzi się również grubosz, cytrusy czy kamelia. Pięknie wyglądają również miniaturowe hodowle roślin kwitnących. Azalia, kamelia czy glicynia będą niezwykle wyglądały obsypane kwiatami.

Wybierając kwiat warto skoncentrować się na egzemplarzach, które byśmy odrzucili chcąc uprawiać roślinę w normalnych warunkach. Wszystkie krzywizny oraz narośle mogą stać się dodatkową ozdobą.

Doniczka – niezbędne dopełnienie

Wszystkie osoby, które chociaż raz przyglądały się bonsai musiały zwrócić uwagę na doniczkę w których znajduje się miniaturowa roślina.

Doniczki są płytkie i najczęściej gliniane. Dlaczego właśnie taka doniczka będzie idealna do miniaturowej hodowli?

Bonsai to uprawa roślin, które są systematycznie podcinane i formowane. Bardzo ważnym elementem są korzenie. Podcinanie oraz płytka doniczka, w której nie może rozwijać się bryła korzeniowa doprowadzają do tego, że korzeń staje się coraz grubszy. Z czasem, gdy jest już większy należy rozpocząć formowanie za pomocą specjalnych drucików.

Płytka doniczka jest nie tylko elementem dekoracyjnym. Przede wszystkim ma utrudnić roślinie wytworzenie długich, chudych korzeni.

Formowanie miniaturowych drzewek

Bonsai to roślina dla osób cierpliwych i wytrwałych. Efekty swojej pracy można podziwiać dopiero po kilku latach.

W pierwszym okresie bardzo ważne jest podcinanie krzewu. Dzięki temu pień i korzenie będą stawały się coraz grubsze. Bardzo ważne jest odsłonienie pnia oraz usuwanie małych pędów tak, by drzewko rozwijało się wyłącznie w obrębie głównych pędów.

Kolejnym etapem uprawy bonsai jest drutowanie. To dzięki niemu drzewko nabiera fantazyjnego kształtu, który zachwyca tak wiele osób.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.

Author

Comments are closed.