Na rynku spożywczym pojawia się coraz więcej alternatyw dla mięsa, jednak przemysł masarski rozwija się całkiem dobrze. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na wysokiej jakości, świeże wyroby. W związku z tym powstają kolejne, lokalne zakłady masarskie, które oferują oryginalne wędliny, kiełbasy i wiele innych produktów. Otwarcie własnego biznesu wiąże się jednak z wieloma obowiązkami. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem działalności w branży spożywczej.

Otwarcie zakładu mięsnego – jaki powinien być pierwszy krok?

Własny biznes może przynieść wiele korzyści, ale tylko pod warunkiem, że właściciel jest w pełni zaangażowany i dba o wszystkie formalności. Zakłady spożywcze muszą spełniać odgórnie nałożone wymogi oraz uzyskać specjalne dokumenty, które umożliwiają działalność w branży. Najważniejszym warunkiem jest oczywiście posiadanie lokalu przystosowanego pod działalność o takim charakterze. Trzeba też zarejestrować biznes oraz stworzyć profesjonalny projekt technologiczny masarni. Jeśli wymagania nie zostaną spełnione, to Powiatowy Inspektorat Weterynarii nie rozpatrzy wniosku pozytywnie.

Rejestracja zakładu mięsnego – jak przebiega?

Każda działalność gospodarcza musi być oczywiście zarejestrowana. W przypadku masarni i innych zakładów mięsnych niezbędne będzie dokonanie wpisu na specjalną listę oraz uzyskanie akceptacji od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. W przypadku braku spełnienia tych dwóch warunków, działanie zakładu będzie nielegalne.

Warto zaznaczyć, że kontrola ze strony inspektoratu nie jest jednorazowa. Ciągły nadzór na pewno nie ułatwia działania, ale jest konieczny ze względu na bezpieczeństwo klientów. Masarnie mogą wykorzystywać jedynie mięso spełniające najwyższe standardy. W przeciwnym wypadku prowadzenie sprzedaży wyrobów będzie niemożliwe. Dlatego istotne jest, aby w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi przepisami.

Projekt technologiczny masarni – co to jest?

Projekt technologiczny masarni to dokument, na którym odzwierciedlony zostaje układ wszystkich pomieszczeń. Znajdują się w nim też informacje o urządzeniach wykorzystywanych w zakładzie. Przed wykonaniem projektu, należy jednak udać się do Urzędu Gminy w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy masarni. Może się okazać, że wybrany budynek będzie musiał być przebudowany. Wówczas sprawa będzie nieco bardziej skomplikowana. Jeśli jednak lokal jest w pełni dostosowany, to właśnie na podstawie projektu technologicznego przeprowadzone zostają dalsze prace.

Maszyny masarskie – na co zwrócić uwagę?

Pomieszczenia w masarni muszą oczywiście być wyposażone w urządzenia do produkcji i obróbki mięsa. W tym momencie z pomocą mogą przyjść takie firmy jak BMG Trade, które oferują najwyższej jakości sprzęty renomowanych marek. W asortymencie znajdziesz zarówno pojedyncze maszyny, jak i całe linie produkcyjne.

Do przygotowania wędlin i kiełbas konieczne są komory wędzarnicze. Z kolei wyroby takie jak salceson czy kaszanka wymagają użycia kotłów warzelniczych. Oczywiście wszystkie produkty muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Masarnia musi być więc wyposażona w pojemne chłodnie. Niezbędne mogą okazać się też wilki masarskie, masownice czy nastrzykiwarki.

Author

Comments are closed.