Blockchain jest taką technologią, która kojarzona jest z kryptowalutami. I dobrze, ponieważ to dzięki temu świat mógł poznać m.in. Bitcoina, czyli pierwszą kryptowalutę. Warto jednak wiedzieć, że ta nowoczesna technologia znalazła swoje zastosowanie w wielu innych miejscach.

Trochę historii

Blockchain product development jest ogromny. Umożliwiają to m.in. takie firmy, jak 10Clouds, która to w swojej ofercie ma również wiele innych usług.

Aby jednak zrozumieć postępy, jakie zachodzą w blockchain, należy przypomnieć, że pierwszy raz całe oprogramowanie można było zobaczyć publicznie 9 listopada 2008. Wtedy to Satoshi Nakamoto upublicznił je dla innych osób. Rozpoczął się okres wielkiej rewolucji, która trwa do dzisiaj. Przez 14 lat blockchain został pobrany prawie 6 mln razy, a liczba ta wciąż rośnie. W samej Polsce, już w 2017 roku było aż 126 tysięcy pobrań. Dane są na bieżąco aktualizowane i można obserwować je w internecie. 

Nie lada ciekawostką jest to, że na samym początku, kiedy to technologia blockchain zaczynała dopiero raczkować na rynkach, można było otrzymać nagrodę za pojawienie się w świecie Bitcoina. Tą nagrodą było uwolnienie 50 bitcoinów w każdym bloku. Jak łatwo się domyślić, zainteresowanie było spore, dlatego też liczba ta systematycznie jest zmniejszana o połowę. W 2020 roku było już tylko 12,5 coinów. Kolejne zmniejszenie spodziewane jest już w 2024 roku. Zmniejszenie ilości coinów nie sprawiło, że popularność giełd kryptowalut spadła. Wręcz przeciwnie, blockchain designer na brak pracy narzekać nie może.

Zastosowania technologii blockchain

Blockchain design sprawił, że lista zastosowań rośnie z dnia na dzień. W chwili obecnej mówi się o:

  • automatycznym zliczaniu głosów z pełną historią, np. FollowMyVote,
  • sprawnie działające systemy transakcyjne, np. Coinbase,
  • przekazach pieniężnych i pożyczkach, które wykluczają konieczność udziału pośredników, np. Abra,
  • transakcjach, które nie wymagają udziału pośredników i instytucji, np. Slock.It,
  • możliwość obserwowania (czy też nawet śledzenia) diamentów, zegarków, dóbr kolekcjonerskich, np. Chainlink,
  • kontraktach zawierane automatycznie, których nie trzeba kontrolować, ale należy obdarzyć je ogromnym zaufaniem, np. Mirror,
  • lepsze składowanie danych, które odporne są m.in. na próby ingerencji w nich, np. PerNova,
  • nowoczesnych systemach identyfikacji osób, cyfrowe podpisy, autoryzację, np. World Table.

A to tylko część zastosowań, jakie możliwe są w obecnych czasach. Technologia blockchain na pewno pokaże się wszystkim z jeszcze lepszej strony. 

 

Author

Comments are closed.